Kouvolan Ravirata

Kepparicup

KEPPARI CUP 2026

Keppari Cup tulee taas!

Tutustu päivitettyihin sääntöihin. Tervetuloa!

SÄÄNNÖT:

1. Kilpailun järjestävät Kouvolan ravirata ja Kouvolan Ravinuoret

Kilpailupaikka on Kouvolan raviradan katsomoalue. Hevosmiehentie 1, 45160 Kouvola. Kilpailut voidaan järjestää ulkona tai sisätiloissa.

2. Keppihevoskilpailu

Kilpailu on keppihevosratsukoille tarkoitettu aikaesteratsastuskilpailu. Osallistua voi omalla tai lainakeppihevosella. Järjestäjä tarjoaa myös lainakeppareita kilpailijoiden käyttöön.

3. Kilpailukalenteri

Kouvolan Keppari Cup 2026-osakilpailut kisataan seitsemissä Kouvolan raveissa:

14.3.
18.5.
18.6.
29.7.
21.8.
7.9.
17.10.

4. Kilpailusarjat ja ilmoittautuminen kilpailuun

Kilpailussa on kolme sarjaa ja jokaisessa kilpailupäivässä kolme luokkaa:
Sarja I – pienet esteet (n. 20 cm) 0-8-vuotiaille
Sarja II – keskikoon esteet (n. 40 cm)
Sarja III – isot esteet (n. 60 cm)

Ratapiirros on nähtävillä ennen ensimmäisen luokan alkua.

Kilpailuun ilmoittaudutaan kilpailupäivänä ennen ensimmäisen luokan alkua.

Osallistumismaksu on 5 €/startti, ja se maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä.

Yksi ratsastaja voi osallistua useampaan luokkaan, mutta vain yhteen sarjaan cup-kokonaiskilpailussa. Valittu cup-sarja ilmoitetaan ensimmäisellä osallistumiskerralla eikä sitä voi jälkikäteen muuttaa.

5. Ajanotto, virhepisteet ja sijoitus luokassa

Ajanotto alkaa “Ratsasta”-kommenosta lähtöviivan takaa, ja päättyy, kun ratsastaja ylittää maaliviivan.

Virhepisteet lasketaan aikasakkoina ja lisätään kokonaisaikaan:

Puomin pudottaminen +1s
Kieltäytyminen, ohiratsastus +1s

Luokkasijoitus ratkeaa nopeimman kokonaisajan (ajanotto + aikasakot = kokonaisaika) perusteella.

6. Cup-pistelasku ja palkitsemiset

Kilpailijat saavat osakilpailuista sijoitustensa perusteella pisteitä seuraavasti: 13-10-8-7-6-5-4-3-2-1p.

Jos luokkasijoitus jaetaan, jakautuvat myös cup-pisteet niin että tämän ja seuraavan sijoituksen pisteet lasketaan yhteen ja jaetaan kahdella. Esimerkiksi jaettu 1. sija: (13+10)/2=11,5p.

Ratsastaja voi osallistua yhteen sarjaan. Jos ratsastaja osallistuu samaan luokkaan useamman kerran, paras sijoitus kerryttää cup-pisteitä.

Pisteet ovat ratsastaja- ja sarjakohtaisia.

Cupin päätteeksi jokaisen sarjan kolme eniten pisteitä kerännyttä palkitaan. Tasapistetilanteessa sijoitus ratkeaa ensisijaisesti voittojen, sitten 2. sijojen, 3. sijojen jne. perusteella.

Kokonaiskilpailun palkintojen jako viimevuotiseen tapaan Eläinten joulu -tapahtumassa 29.11.

Kepparicup 2026 pistetilanne

Klikkaamalla otsikoita, voit järjestää taulukot yhteispistemäärän tai yksittäisen kisan tulosten mukaan.

Sarja 1

Nimipisteet yht.14.3.202618.5.18.6.29.7.21.8.7.9.17.10.
Liina P.59131313713
Selja K.491087888
Alina R.4761310666
Isla S.30101010
Nette M.18108
Rauha V.1477
Niila R.1313
Aura H.1055
Hulda H.55
Aino A.44

Sarja 2

Nimipisteet yht.14.3.202618.5.18.6.29.7.21.8.7.9.17.10.
Nella T.5065613713
Nea R.40765868
Salina R.3687138
Saara L.33131010
Anniina K.26221066
Helmi M.231013
Lotta L.1211343
Maisa L.1055
Enna T.77
Aada R.5320
Tea S.33
Senni K.110
Elsa P.11

Sarja 3

Nimipisteet yht.14.3.202618.5.18.6.29.7.21.8.7.9.17.10.
Katariina K.651313131313
Venla M.267676
Helmi M.1313
Iina L.1010
Siiri R.853
Hilda T.77
Aada R.66
Lotta P.55
Elsa S,33
Aino T.22
Maria P.11
Jaa tämä sivu
Scroll to Top